Změny rozsahu řidičského oprávnění od 19.1.2013

 

fotka

Stopětadvacítky k řidičáku na auto od 2013

Přesně 19. ledna 2013 se rozšíří rozsah řidičských oprávnění a kromě zavedení dalších kategorií a zvýšení věkového limitu pro velké motorky na 24 let budou mít majitelé řidičáku na auto možnost místo stávající padesátky řídit i stopětadvacítky. ...

  • vydáno: 4.9.2012
  •  
  • autor: FilipT
reklama

Přesně 19. ledna 2013 se rozšíří rozsah řidičských oprávnění a kromě zavedení dalších kategorií a zvýšení věkového limitu pro velké motorky na 24 let budou mít majitelé řidičáku na auto možnost místo stávající padesátky řídit i stopětadvacítky. K tomuto tématu se ještě jednou vracíme, protože v médiích ještě koluje řada mylných informací a v redakci se nám množí dotazy čtenářů a často i autoškol.

Novela zákona o silničním provozu obsahovala kromě úpravy rozsahu řidičských oprávnění také řadu dalších problematických témat, takže to v legislativním procesu neměla nijak lehké. Vláda ji po zpracováníMinisterstvem dopravy předložila Poslanecké sněmovně již 25.3.2011, měsíc poté proběhlo první čtení a v červnu absolvovala rozpravy a zanesení pozměňovacích návrhů. Ve třetím čtení byl návrh novely sněmovnou schválen a postoupen do Senátu. Tam byl v červenci projednán a s pozměňovacími návrhy vrácen sněmovně. Poslanecká sněmovna pozměňovací návrhy senátu přehlasovala a novela mohla putovat do finální fáze - k podpisu prezidentovi. Prezident zákon podepsal 29. 9. 2011 a již 14. 10. 2011 byl novelizovaný zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v částce 105 pod číslem 297/2011 Sb.

V novele zákonodárci schválili změnu předepsanou směrnicemi Evropského parlamentu a Rady 2006/126/ES, podle které bude možné s papíry na auto automaticky řídit i jednostopé stroje do objemu125 ccm s automatickou převodovkou. Do této kategorie spadají především skútry, ale dá se očekávat, že na tuto situaci zareagují i dovozci malých motocyklů a nabídnou i malé motocykly bez spojky. Datum platnosti této změny byla stanovena od dne 19. ledna 2013.

Toto uvolnění předpisů by mělo podpořit rozvoj individuální dopravy na motorkách a skútrech v centrech evropských metropolí. Kromě uvolnění provozu to reaguje i na neudržitelnou stávající situaci, kdy slabé padesátky již nestačí držet krok s provozem a zvláště na městských magistrálách jsou malé mopedy plížící se čtyřicítkou vyloženě nebezpečné.

Navrhované změny s dopadem na motorkáře

- zavádí se možnost řídit vozidla skupiny řidičského oprávnění A1 s automatickou převodovkou držiteli skupiny řidičského oprávnění "B" s omezením na území České republiky, toto oprávnění nebude vyznačováno do řidičského průkazu,

- zavádí se možnost získání řidičského oprávnění skupiny A ve 20 letech za podmínky dvouleté praxe u skupiny A2 (doplňovací zkouška),

- dochází k navýšení věkových hranic u skupin řidičského oprávnění následovně: skupina A - 24 let bez praxe, skupiny C, C+E - 21 let, skupiny D, D+E - 24 let,

 

Úřední hodiny

Nábor nových žáků

po telefonické dohodě 

Tel: +420 704 041 001

Výuka probíhá na učebně a konzultace distančně na classroomu.   

 

 

 

 

Novinky

V této rubrice nejsou žádné články.

FANDÍME A PODPORUJEME   Petra Civína  www.flyboardshow.cz

www.petr-civin.com/

www.flyboardshow.cz